Latest News Topics Events

Tuto Super One Series, Round 7, GYG on 9 July, 2017

Results Posted on July 11, 2017

Full results here

MSA British Cadet Kart Championship

Final 1 (16 laps): 1 Taylor Barnard (Synergy); 2 Freddie Slater (Synergy); 3 Alex Dunne (Synergy); 4 Coskun Irfan (Synergy); 5 Archie Mace (Tony); 6 Oliver Gray (Synergy)

Final 2 (16 laps): 1 Barnard; 2 Slater; 3 Dunne; 4 Rashan Chigorimbo (Synergy); 5 Irfan; 6 Maxwell Dodds (Tony)

Championship Standings

1 Barnard 972

2 Matthew Rees (Zip) 844

3 Slater 827

4 Dunne 815

5 Dodds 814

6 Arvid Lindblad (Synergy) 808

 

MSA X30 Junior National Championship

Final 1 (18 laps): 1 Dragan Pinsent (Exprit); 2 Sean Butcher (Tony); 3 Samuel White (Tony); 4 Jonny Wilkinson (Tony); 5 Henry Laws (Kosmic); 6 Louie Westover (Kosmic)

Final 2 (18 laps): 1 Pinsent; 2 Butcher; 3 White; 4 Teddy Pritchard-Williams (Mad-Croc); 5 Wilkinson; 6 Westover

Championship Standings

1 Westover 905

2 Butcher 879

3 Pinsent 876

4 Wilkinson 841

5 Morgan Porter (Tony) 834

6 Reggie Duhy (CompKart) 785

 

MSA X30 Senior National Championship

Final 1 (18 laps): 1 Oliver Hodgson (Birel ART); 2 Mark Kimber (Tony); 3 Brett Ward (Alonso); 4 Danny Keirle (Fullerton); 5 Elliot Harvey (Alonso); 6 Thomas Turner (Tony)

Final 2 (17 laps): 1 Hodgson; 2 Ward; 3 Harvey; 4 Derek Morgan (Gillard); 5 Kimber; 6 Turner

Championship Standings

1 Keirle 942

2 Turner 893

3 Harvey 860

4 Ward 829

  Hodgson 829

6 Kimber 788

 

MSA TKM Junior National Championship

Final 1 (18 laps): 1 Abbi Pulling (Tal-Ko); 2 Alexander Page (Tony); 3 Zak Oates (ARC); 4 Kurt Roberts (Jade); 5 Ethan Newsham (Tal-Ko); 6 Archie Albone (Tony)

Final 2 (18 laps): 1 Newsham; 2 Roberts; 3 Robert Welham (Tony); 4 Albone; 5 Ross Deal (Tal-Ko); 6 James Pashley (Jade)

Championship Standings

1 Pulling 902

2 Deal 896

3 Pashley 878

4 Roberts 860

5 Page 781

6 Zak Taylor 754

 

MSA TKM Senior National Championship

Final 1 (18 laps): 1 Adam Sparrow (Tal-Ko); 2 Simon Vercoe (Tal-Ko); 3 Joe Stockford (Tal-Ko); 4 Sam Fowler (Jade); 5 Stephen Letts (Tony); 6 Rob Wallace (Tony)

Final 2 (18 laps): 1 Stockford; 2 Sparrow; 3 Vercoe; 4 Fowler; 5 Lee Whittingham (Tal-Ko); 6 Harry Moore (Jade)

Championship Standings

1 Vercoe 875

2 Letts 857

3 Fowler 847

4 Sparrow 824

5 Moore 781

6 Christopher Whitton (Tony) 755

 

ABkC Minimax National Championship

Final 1 (17 laps): 1 Jamie Day (Kosmic); 2 Kai Hunter (Kosmic); 3 Tom Adams (Tony); 4 Lewis Gilbert (Tony); 5 Ben Caisley (Tony); 6 Jacob McComb (CompKart)

Final 2 (17 laps): 1 Gilbert; 2 Hunter; 3 Adams; 4 Day; 5 Caisley; 6 McComb

Championship Standings

1 Gilbert 921

2 Adams 894

3 Hunter 870

4 Caisley 844

5 Day 565

6 Van Knapton (Alonso) 344

 

ABkC Junior Max National Championship

Final 1 (18 laps): 1 Tyler Chesterton (Tony); 2 Clayton Ravenscroft (Kosmic); 3 Bradley Barrett (Tony); 4 Guy Cunnington (Tony); 5 Tommy Foster (Tony); 6 Alex Eades (Tony)

Final 2 (18 laps): 1 Chesterton; 2 Ravenscroft; 3 Barrett; 4 Foster; 5 Cunnington; 6 Eades

Championship Standings

1 Chesterton 928

2 Barrett 858

3 Rhys Hunter (Kosmic) 840

4 Ravenscroft 830

5 Finlay Bunce (Kosmic) 791

6 Foster 774

© 2017 Kartlink